Muzeum Pomorza Środkowego - fragmenty koncepcji

03.10.2011 12:41:32

Przedstawiamy fragmenty koncepcji aranżacji wystaw Muzeum Pomorza Środkowego w Swołowie, która zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie na aranżację wnętrz. Projekt wykonany został we współpracy z zaprzyjaźnioną pracownią architektury wnętrz Miodesign studio.

Rozwiń

"...Nasza ekspozycja to nie tylko zaaranżowana przestrzeń plastyczna zabytkowych budynków. To muzyka, słowa, ruchome obrazy, to nieustanna gra kontrastów światła, koloru, faktury, które prowadzą zwiedzających przez kolejne linie tematyczne, towarzysząc im za każdym razem w odmienny sposób..."

W rewitalizowanych budynkach /B2, B5, B6/ powstaną trzy niezależne wystawy prezentujące historię i kulturę Pomorza Środkowego.

BUDYNEK (B2)

Koncepcja aranżacji przestrzeni wystawienniczej w stodole pomorskiej wykorzystuje potencjał ludzkiej wyobraźni pobudzonej za pomocą zmysłów. Ścieżka zwiedzania prowadzi przez różnorodne przestrzenie kulturowe, wydobywając i podkreślając najważniejsze emocje związane z poszczególnymi liniami tematycznymi. Zwiedzający za pomocą bodźców wzrokowych, słuchowych i dotykowych poznają przestrzeń i nastrój towarzyszący poszczególnym historiom. Wielokulturowość rozumiana jest tu jako kalejdoskop uczuć i wrażeń, mieszanka barw i kształtów, dźwięków i zapachów, pozytywnych i negatywnych odczuć, ukazująca w podświadomy sposób bogactwo kultury Pomorza środkowego.

BUDYNEK (B5)

Koncepcja wystawy poświęconej zagadnieniom historii tradycji tkackich na terenie Pomorza Środkowego od XVIII-XXw. realizuje zamysł odkrywania artysty poprzez jego dzieło. Zapoznając zwiedzających z procesem powstawania tkaniny, ekspozycja zakreśla obszar świata kobiecego i podkreśla jego rolę w podtrzymywaniu tradycji i obyczajów regionalnych. Elementem, który buduje nastrój i snuje opowieść jest subtelna gra barw, świateł i cieni wydobywająca piękno prezentowanego w budynku rękodzieła.

BUDYNEK (B6)

Koncepcja ekspozycji prezentującej tradycje ciesielskie Pomorza bazuje na założeniu, że najpełniej odkrywamy i doceniamy walory architektury i sztuki bezpośrednio jej doświadczając. Surowa stylistyka całej przestrzeni wystawienniczej, jest tłem dla najważniejszego nieformalnego eksponatu – budynku wystawienniczego (B6). To właśnie architektura samego budynku pozostaje podświadomie w naszych umysłach centralnym punktem ekspozycji, nadając rzeczywistego wymiaru prezentowanej tematyce.

Autorzy projektu:
SHOQ STUDIO - Anna Popławska, Paweł Puchniewicz, Przemysław Pulit, Andrzej Ryniak
MIO DESIGN STUDIO - Anna Maraj, Maciej Chociej, Olga Bardan

Anna Popławska

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 pokaż inne wiadomości